NAUDI – ініціатор змін у напрямку лібералізації експорту ОВТ

Наприкінці 2021 року, після зміни керівництва Міністерства економіки та Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України, Національна Асоціація оборонної промисловості України звернулася із низкою пропозицій щодо внесення законодавчих змін, в тому числі щодо скасування ліцензій на експорт власної продукції державними і приватними підприємствами оборонних галузей.
У п’ятницю, 28 січня, за активної участі фахівців NAUDI на базі Міністерства економіки відбулася робоча нарада щодо лібералізації законодавчої та нормативної бази з галузі експортного контролю.
В ході наради було розглянуто проект змін до Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання». Зокрема серед напрацювань, що пропонуються NAUDI:
• скасування необхідності отримання окремих повноважень на здійснення міжнародних передач товарів військового призначення компаніями приватного і державного секторів;
• приведення визначень, які є в цьому Законі, у відповідність із визначеннями, приведеними в Митному та Податковому кодексах України;
• внесення змін до постанов КМУ, які регулюють проведення експертизи в галузі експортного контролю щодо термінів розгляду звернень підприємств, а також визначення чітких критеріїв проведення міжвідомчого узгодження.
Згідно із дослідженням, в Україні стрімко зростає кількість приватних підприємств ОПК. Пропорційно збільшується і частка приватних підприємств у виконанні державного оборонного замовлення. Наразі приватний сектор виконує понад 60% ДОЗу. Подальший розвиток українських оборонних підприємств тісно пов’язаний з можливістю безперешкодно здійснювати зовнішньоекономічну діяльності відповідно до принципів, викладених у Законі України «Про зовнішньоекономічну діяльність».
«Ми в NAUDI глибоко вивчаємо досвід і найкращі законодавчі практики країн-лідерів ринку ОВТ – зазначив Андрій Сенченко, голова NAUDI. – Це дозволяє нам, як фахівцям здійснювати експертне оцінювання чинного законодавства України та вносити пропозиції, прийняття яких сприятиме збільшенню обсягів зовнішньоекономічної діяльності ОПК, розвитку наукового та виробничого потенціалу та, як наслідок, – посиленню захисту національної безпеки України».